ZİYARET DEFTERİ

     Mesaj Ekle

 

  Ekleyen

 

Ekleme Tarihi

8/31/2008
 EDİTÖRDEN CEVAP  
Gamze hanım merhaba, kardeşinizin yaşını belirtirseniz iyi olur. Eğer 18
yaşının altındaysa kardeşiniz babanızın isteğe bağlı yada bir işe girerek
sigorta yaptırması durumunda özürlü aylığı kesilir.18 yaşının üzerinde ise
kardeşiniz babanızın sigorta yaptırmasının bir sakıncası yoktur.
saygılarımla.

Hasan Tahsin Yazıcı
P***olojik Danışman

Mail :

 hty-55@hotmail.com


  Ekleyen

 

Ekleme Tarihi

8/28/2008
 EDİTÖRDEN CEVAP  
ERCÜMENT DOĞAN,

Hasan Hocam; 14 yaşında Özürlü(otistik) bir çocuk babasıyım,eşim devlet memuru ve Nisan-2009 da 20 yılı doluyor.Yeni yasaya (ek fıkra: 17/4/2008-5754/16 md.) göre eşim emekli olabilir mi,kadro derece kademesi o tarihte 1/1 olacağına göre emekliye esas kadro derecesi aynı mı olur ve emeklilik için istenen belgeler (rapor vs)nelerdir. BİLGİLENDİRMELERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİZ.

EDİTÖRDEN CEVAP: SAYIN ERCÜMENT DOĞAN,

Sosyal güvenlik reformu olarak bilinen 5510 sayılı Kanunla, sosyal güvenlik sistemimize getirilen yeni bir düzenleme ile başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları topl******* eklenecek. Eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilecek. Yapılan bu düzenleme ile özürlü çocuğu olan kadınlara erken emeklilik hakkı tanınmıştır.

Kanun’un yürürlük günü olacak olan 1 Ekim 2008 günü ve sonrasında geçen çalışmalar için fiili hizmet zammı (yaştan düşülecek süre) verilecektir. Yani başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan annelerin 1 Ekim 2008 öncesi çalışma yıllarına ilave süre-fiili hizmet zammı uygulanmayacaktır.

Sosyal güvenlik reformunun ilgili maddesi gereğince ağır engelli çocuğu olan çalışan annelerin 5 yıl erken emekli olması amaçlanmıştır. Ancak bu madde hükmünün yürürlük tarihi 1 Ekim 2008 dir ve bu tarihten sonra geçirilen sigorta pirimleri dikkate alınacaktır. Yani eşinizin 1 ekim 2008 tarihinden sonraki geçecek sigorta pirim günleri dikkate alınacaktır. Yani bu tarihten önceki geçirilmiş pirim günlerinin eşinizin erken emekliliğine bir katkısı olmayacaktır. Şöyleki 1 ekim 2008 tarihinden sonraki geçecek pirim günlerinin toplamından 5 yıla kadar erken emeklilik söz konusu olacaktır. Yani bu tarihten önceki geçirilmiş çalışılan yıllar dikkate alınmayacaktır. Dolayısı ile eşiniz açısından baktığımızda 1 ekim 20008 tarihinden sonra çalıştığı her 5 yıl için 1 yıl, toplamda da 20 yıllık çalışma süresinde de 5 yıl fazladan çalışmış gibi işlem görecektir. Yani eşiniz için 5 yıl erken emekli olma şansı görünmemektedir. Ancak bu tarihten sonra geçen her yıl için yaklaşık 73 gün fazladan sigorta pirim günü eklenecektir. Eğer eşiniz 20 yılın üzerine 5 yıl daha çalışırsa yaklaşık 365 gün yani 1 yıl erken emekli olabilir. Tabi bu 1 yıl aynı zamanda yaştan da düşülür. Eşinizin 2009 da erken emeklilikten yararlanması söz konusu değildir. Çünkü maddenin yürürlük tarihi 1 ekim 2008 den sonra geçirilecek sigorta pirim günlerini kapsamaktadır.Saygılarımla

Hasan Tahsin YAZICI
P***olojik Danışman

Mail :

 hty-55@hotmail.com


  Ekleyen

 

Ekleme Tarihi

8/16/2008
 doğan telkesen  
hasan hocam selamlar, saygılar. gayet güzel bir site yapmışsın. çalışmalarında başarılar dilerim.

:))

Mail :

 dtelkesen@gmail.com


  Ekleyen

 

Ekleme Tarihi

7/14/2008
 Güler YILMAZ  
Siteniz, içeriği ve hedea kitlesiçok önemli. Özellikle engelli bireyler ve aileleri açısından çok önemli olan konulara değinip, onları olumlu bir şekilde yönlendiriyorsunuz.
Bu sayede engelli bireylerin ve ailelerinin kendilerini gerçekleştirmelerine katkıda buluyorsunuz.
Bu çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılarımla.

Mail :

 guler61@hotmail.com Sayfalar : [1],2,3,