Anasayfa | Bize Ulaşın | Hakkımızda | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |Ziyaret Defteri |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Evde Bakım Parası Artacak

İki bakan engellilere iki müjde; Bakım Parası artacak, refakatçiden ulaşım ücreti alınmayacak

Kategori  Kategori : BAKIM HİZMETLERİ
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 10984
Tarih  Tarih : 13 Mayıs 2010 19:40

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

 

İki bakan engellilere iki müjde; Özürlü maaşı artacak, refakatçiden ulaşım ücreti alınmayacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf engelli vatandaşları mutlu edecek iki müjde verdi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, engellilere yolculuk esnasında refaket edenlerden ücret alınmayacağını açıkladı. Bu yıl evde bakım hizmeti verilen 300 bin engelli vatandaşa ulaşacaklarını söyleyen Bakan Kavaf ise engelli bakım ücretinin 545 liraya çıkacağını müjdeledi. Hilton Otel'deki 'Ulaşım ve İletişimde Engellilerin Karşılaştıkları Sorunlar ve Çözüm Önerileri Sempozyumu' engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için daha fazla iş yapma temennileri damgasını vurdu.

EVDE BAKIM ÜCRETİ 545 LİRAYA ÇIKACAK

Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, 231 bin 697 engelliye evde bakım hizmeti sunulduğunu belirterek, bu yıl 70 bin engelli vatandaşa ulaşarak bu sayıyı 300 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Şu anda engelli ya da baktığı kişiye ayda 522 lira ödediklerini ifade eden Kavaf, bu yılın ikinci yarısında ücretin 545 liraya çıkacağını söyledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sözlerene Yunus Emre'nin 'Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz' beytiyle başladı. Araç muayene istasyonlarını işleten TÜVTÜRK'ün 60 engelli vatandaşı evlerinde istihdam edeceğini kaydeden Yıldırım, mobil operatörlerden ve TÜVTÜRK'ten "Ben de varım gibi sosyal sorumluluk projesi almaya yeni şirketleri ve gönüllülerimizi bekliyorum." dedi. Görme engelli çocuklar için hazırlanan kitapların PTT tarafından evlerine gönderileceğini söyleyen Yıldırım, "Engelli kardeşlerimizin seyahatleri sırasında refakatçilerden ücret alınmayacağını kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu kararı imzaya açıldı."

Engelleri aşma gayretinde birlikte olma çağrısı yapan Yıldırım, aşılması gereken asıl engelin zihinlerdeki engeller olduğunu dile getirdi. Kamu binalarının engellilerin ihtiyaçlarının dikkate alınarak yapılmadığını söyleyen Yıldırım, kamu ve özel binaların 8,5 milyon vatandaşın sorunlarını çözecek şekilde yapılacağını aktardı. Hala engelli kadrosunda 38 bin açık bulunduğunu kaydeden Yıldırım, "Engellilere eşit fırsatlar vermedikçe görevimizi tam olarak yaptığımızı söyleyemeyiz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ise engelliler haftasının artık günah çıkarma haftası olarak değil, tam tersine kalıcı etkinliklerin düzenlendiği hafta olarak kutlandığını söyledi. Erdoğan, "Engelsizler ne kadar bu ülkenin vatandaşıysa engellilerde bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Engelliler kendilerine farklı muaemele edilmesini de istemiyorlar. Sadece ve sadece bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı oludğunu hissedip sıkıntı yaşamadan çalışmak istiyorlar." şeklinde konuştu. Engelliler ve engellilerin aileriyle empati kurmak zorunda olduğumuzu vurgulayan Erdoğan, "Yeterki gönlümüz engelli olmasın" dedi. Konuşma özürlü Aleyna ile işaret diliyle konuştu. Aleyna'ya sarılan Erdoğan'a Aleyna "Kendisiyle ilk defa karşılaşıyorum. Onu çok seviyorum." dedi.

Ardından Turkcell, Vodafone, Avea ve Türk Telakom genel müdürlerine Emine Erdoğan plaket verdi.

 

Yazdyrylabilir Sayfa Yazdyrylabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Hasan T. YAZICI Hasan T. YAZICI
2015'te Evde Bakım Ücreti Ne Kadar?

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

Engelli Öğretmenler Norm Kadro Sorunu Yaşıyor mu?Tüm Anketler

 

Sitedeki Tüm Dökümanların Hakları Saklıdır. Ancak; Kaynak Gösterilerek Yayınlanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.