Anasayfa | Bize Ulaşın | Hakkımızda | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |Ziyaret Defteri |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Engelliler ve Fiziksel Çevre

19 Mayıs Üniversitesinde "Engelliler ve Fiziksel Çevre" Konulu Konferans Düzenlendi

Kategori  Kategori : ERGONOMİ
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 5000
Tarih  Tarih : 28 Şubat 2011 21:54

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

 

ENGELLİLER VE FİZİKSEL ÇEVRE

 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Özel Eğitim Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen, “Engelliler ve Fiziksel Çevre” konulu konferans, Psikolojik Danışman Hasan Tahsin Yazıcı tarafından verildi. OMÜ Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Bulut, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Barut, Yrd. Doç. Dr. Murat Gökalp, Atakum İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Aksakal, Öğrt. Gör. Pınar Karasu, çok sayıda öğrenci ve engelli vatandaş katıldı.

 Yrd. Doç. Dr. Yaşar Barut açılış konuşmasında, “Çağımızda yaşadığımız teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırmış olsa da beraberinde getirdiği sıkıntılar giderilemiyor. Bu sıkıntıları gidermek çok hızlı olmayabiliyor. Özel Eğitim Bölümü kurulduğundan bu yana desteğini eksik etmeyen Hasan Tahsin Yazıcı’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

 Psikolojik Hasan Tahsin Yazıcı ise yaptığı konuşmada kulüp öğrencilerine ve bölüm başkanına teşekkür etti. Yazıcı, çevremizdeki çoğu yere erişimin engelliler için problem olduğunu belirtti ve tekerlekli sandalyedeki bir engellinin sorunlarını anlatan kısa bir film sundu. Yazıcı, “Samsun’da engellilerin yaşadığı sorunları  gözlemlemek hiç zor değil. Bir engellinin normal insanların kullandığı ve ihtiyaç duyduğu tüm araç ve gereçleri kullanma hakkı vardır. Engelliler ikinci sınıf insan muamelesi görmemelidir. Engelliler için ayrılmış park alanları kendini bilmez kişi ve kişiler tarafından işgal ediliyor. Bu empati eksiliğinden yada kişinin engelli yakını olmadığından kaynaklanabilir. Engellinin halinden herkesin anlamaya çalışması gerekmektedir. Yeni yapılarda engelli düzenlemelerinin çoğu göstermeliktir. Ergonomik kent yapılırken standartlıklar neler olmalı sorusunun cevabı Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından bir yıl önce tüm resmi kurum ve kuruluşlara bildirilmiştir. Şu an incelemeye kalkıştığımızda valilik dahil olmak üzere bir çok üst düzey resmi kurum ve kuruluşta düzenleme bulunmamaktadır. Merdivenlerde engellilere hitap eden düzenlemeler çok yetersizdir. Vatandaşlar bu konuda çok daha duyarlı olmalıdırlar” dedi.


 Konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Bulut, Hasan Tahsin Yazıcı’ya plaket takdim etti. Bulut, “Sayın Yazıcı’ya hassasiyetleri dolayısla teşekkür ederim. Engellilerin ulaşım ve ihtiyaç sorunları için herkesin takipçi olması gereklidir. Bu konudaki çabalarından dolayı Özel Eğitim Bölümü öğrencilerine Hasan hocayı örnek almalarını tavsiye ediyorum. Öğrenciler hepiniz Hasan Hoca olun. Çevrenizdeki mekânların engelliler için elverişliliğini kontrol edin. Gerektiğinde ilgili sivil toplum kuruluşuna ve kamu kuruluşlarına şikâyetlerinizi iletmeyi ihmal etmeyin” dedi. Ahmet Bulut, üniversite içinde engellilere kolaylık sağlama yönündeki çalışmaların devam ettiğini ve yeni eğitim binasında asansörün ihmal edilmediğini, eski binalarda da asansör ve engellilere kolaylık kazandıracak düzenlemelerin yapılacağını belirtti. 

Yazdyrylabilir Sayfa Yazdyrylabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Hasan T. YAZICI Hasan T. YAZICI
2015'te Evde Bakım Ücreti Ne Kadar?

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

Engelli Öğretmenler Norm Kadro Sorunu Yaşıyor mu?Tüm Anketler

 

Sitedeki Tüm Dökümanların Hakları Saklıdır. Ancak; Kaynak Gösterilerek Yayınlanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.