Anasayfa | Bize Ulaşın | Hakkımızda | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |Ziyaret Defteri |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ergonomik Kent ve Engelliler

Ergonomi, işin insana olan uyumunu inceleyen bilim dalıdır.

Kategori  Kategori : ERGONOMİ
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 7489
Tarih  Tarih : 06 Temmuz 2008 20:31

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

 

 
ERGELLİLER VE ERGONOMİK KENT
 
Ergonomi, işin insana olan uyumunu inceleyen bilim dalı olarak son yıllarda daha çok dikkatleri üzerine toplayan bir sahadır (Kurt ve Sonsöz, 1989).

 

Ergonomik tasarım, optimum performansın yanı sıra insan güvenliği, rahatıve memnuniyeti de düşünülerek yapılmalıdır. Ergonomik çalışmalar, kaza analizi ve koruma, insan hareketlerini anlama ve kavramsal fonksiyonellik çalışmalarını da çermelidir (Wolf, 2003).

 

Endüstrileşme hareketleriyle hızla büyüyerek plansızca oluşan kentler, insanların toplu Yaşamlarını zorlaştırmaktadır. Bunun sonucunda hem fiziksel hem de ruhsal olarak yıpranan insanların verimleri de ciddi boyutlarda düşmektedir. Hatalı kentsel tasarımların, fiziksel açıdan herhangi bir engel taşımayan insanlar üzerinde bilen asıl bir verim kaybına yola açtığıgöz önünde bulundurulursa, geçici veya kalıcı engel taşıyan insanların ne gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığı daha iyi anlaşılacaktır.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün ( WorldHealthOrganization/ WHO) yapmışolduğu tanıma göre Engellilik:Bir yetersizlik veya özür nedeni ile yaşa, cinsiyete, sosyal ve kültürel faktörlere bağlıolarak kişiden beklenen rollerin kısıtlanmasıveya yerine getirilememesidir (Anonim, 1999).

 

Devlet İstatistik Enstitüsü’nün 2003 yılında yapmışolduğu araştırmalara göre ülkemiz nüfusunun %12’si engelli kişilerden oluşmaktadır (www.die.gov.tr). Bu veriler engelli nüfusunun genel nüfus içersinde önemli bir oranıolduğunu göstermekle birlikte bazıgerçekleri ortaya koymaktadır. Bu verilere göre günlük yaşantımızda cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli kişi ile karşılaşmamamızın nedeni engelli kişilerin mevcut olmaması değil, bu kişilerin dışmekân kullanımlarından yardım almadan faydalanabilmelerininolanaksız olmasıdır. Hâlbuki engelliler de herkes kadar toplumun yararlandığıtüm olanaklardan bağımsızca yararlanma hakkına sahiptir. Bunun gerçekleşebilmesi ancak düzenlemeler yapılırken engelli kişilerin de gereksinimlerinin göz önünde bulundurulmasıyla mümkündür.


 

Günlük yaşantıda olağanlaştığı için çoğu insanın farkına varamadığımız merdivenler, dik meyiller, parlak ve kaygan yüzeyler, yüksek kaldrımlar, engelli insanlar için  önemli bir sorun oluşturmakta ve bu insanların yaşam alanlarını son derece  daraltmaktadır (Oğuz, 2001).

 

Ulaşılabilir mekân oluşturma sürecinde en önemli görev konuyla ilgili tüm birey  ve kurumlarındır. Merkezi ve yerel yönetimler, meslek odaları, eğitim ve  araştırma kurumları, sivil toplum örgütleri ve medya üzerine düşen görevleri tam  anlamıyla yerine getirmelidir.


Belediyeler imar mevzuatlarında yer alan konuyla  ilgili hususların uygulanmasında hassas davranmalı, standartlara uygun olmayan  uygulamalar için gerekli önlemleri almalıdır. Yasalarda yer alan düzenlemelerin uygulanması sağlanmalı, aksi takdirde cezai yaptırımlara başvurulmalıdır. Eski yapılaşmanın ulaşılabilir hale getirilmeye çalışılmasının yanı sıra, özellikle yeni uygulamalarda ulaşılabilirlik kriterlerine uyumun sağlanması gerekmektedir.


Engelli kişilere yönelik mekânlar oluşturmada ilgili tüm meslek disiplinleri bir arada ve işbirliği içerisinde, birbirlerinin uzmanlık alanına müdahale etmeden çalışmalıdır.

 

 


 

Yazdyrylabilir Sayfa Yazdyrylabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Hasan T. YAZICI Hasan T. YAZICI
2015'te Evde Bakım Ücreti Ne Kadar?

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

Engelli Öğretmenler Norm Kadro Sorunu Yaşıyor mu?Tüm Anketler

 

Sitedeki Tüm Dökümanların Hakları Saklıdır. Ancak; Kaynak Gösterilerek Yayınlanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.