Anasayfa | Bize Ulaşın | Hakkımızda | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |Ziyaret Defteri |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Engelliye Diş Tedavisi OMÜ'de

Engelliler için ilk diş tedavi merkezi OMÜ'de hizmete sokulacak

Kategori  Kategori : SAĞLIK
Yorumlar  Yorum Sayysy : 1
Okunma  Okunma : 4662
Tarih  Tarih : 27 Aralık 2011 14:22

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

 

Dişlerinden problemleri olan ve ameliyathane sıkıntısı yüzünden aylar sonrasına randevu verilen engelli hastalar OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nde Perşembe günü hizmete girecek "Engelli Bireyler Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi" sayesinde beklemeden kolayca tedavilerini olacak.

Normal hastalara nazaran engelli hastaların ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedavilerinin ameliyathanede uyutularak yapılabildiğini hatırlatan OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcı, bu nedenle ortak kullanılan ameliyathanede engellilerin 15 günde yarım gün tedavi olabildiklerini söyledi. Bu sebeple günde bir ya da 2 hastanın tedavi olduğunu, diğerlerinin bir sonraki ameliyat günlerine sıra verildiğini belirten Arıcı, "Karadeniz Bölgesi'nde yüzde 13 oranıyla çok fazla engelli birey var. Bu kişilerin diş tedavileri sırasında birçok sıkıntı yaşanıyordu. Mesela engelliler yatarak ağız ve diş tedavisi yapıldığı için büyük hastanelerde, tıp fakültelerinde ameliyathaneleri 15 günde yarım gün olmak kaydıyla onlardan borç alarak tedavi yapıyorduk. Bu yarım günde de bir ya da 2 hastaya bakılabiliyordu. Bölgede yaşayan engellilerin fazla olması nedeniyle talep çok fazlaydı. Mesela biz göreve başladığımızda 500 hasta sırada bekliyordu. Bizim faaliyete geçirdiğimiz Engelli Bireyler Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin hizmete girmesiyle, bir günde yaklaşık 8 ila 10 arasında hastaya bakılabilecek. Bu sayede aylardır sıranın kendisine gelmesini bekleyen randevulu hastalar kısa sürede eritilecek." dedi.

Karadeniz Bölgesi'nin haricinde merkezin Çorum, Amasya, Tokat hatta yurt dışındaki hastalara da hitap edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Arıcı, "Engelli Bireyler Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bu isimle açılmış tek merkez olma özelliğine sahip. Ankara ve İstanbul'daki üniversitelerde cerrahi bölümlerde bu hastalara özel randevular verilerek bu hizmet sağlanıyor. Bizimki gibi sadece engellilere özel bir birim olarak sadece OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nde var. Bizim amacımız tek olmak veya ilki yapmak değil amaç engelli vatandaşların Bu da bizi oldukça mutlu ediyor ve onurlandırıyor." diye konuştu.

Zaman

 

Yazdyrylabilir Sayfa Yazdyrylabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazylmy?tyr.

daniyal yaroglu [ 14 Ocak 2012 10:28 ]

tebrikler gecde olsa ama türkiyede 1 tane olması,da bir utanc durumu...ben oglumu mersin devlet hst.. diş bl.ne götürdüğümde cekim e kara verilince diş dr.u diger dr larda benim hastam için"yattı-cıktı" yapılmasını istedi 3-4 dr ben gittim,(dahiliye-genel cerrahi,kula burun gibi) bu doktorlar "HASTAM OLMAYAN BİRİ İÇİN NASIL YATIŞ VEREBİLİRİM " dediler haklı olarak,,, sonucta ameliyahaneye ARADAN girdirip cıkardı ve koridora saatlerce ayılmasını bekledik....şimdi diş merkezleri acılşdı ama bunlarda "ameliyathane ve sistemi yok""   yani bu özürlüler yine PERİŞANLIGA MAHKUMLAR...bu konuda yapılanlar 10 ise yapılmayanlar 1000 lerdir...halkı aydınlatma faaliyetlerineze candan tesekkür,,ama vekilleri de UYARMA MECLİSİ DE AYDINLATMAYI DA deneseniz diyorum.saygılar

Yorumlaryn tamamyny okumak için tyklayyn.

Hasan T. YAZICI Hasan T. YAZICI
2015'te Evde Bakım Ücreti Ne Kadar?

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

Engelli Öğretmenler Norm Kadro Sorunu Yaşıyor mu?Tüm Anketler

 

Sitedeki Tüm Dökümanların Hakları Saklıdır. Ancak; Kaynak Gösterilerek Yayınlanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.