Anasayfa | Bize Ulaşın | Hakkımızda | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |Ziyaret Defteri |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Engelli Kimlik Kartları Yenilendi

Samsunda Engelliler İçin Kimlik Kartları yeniledi. Kartlarda, kart sahibinin ağır engellilik durumu ile ulaşımda refakatçi bulundurma hakkı tanındı.

Kategori  Kategori : YEREL YÖNETİMLER
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 5864
Tarih  Tarih : 15 Şubat 2014 18:12

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

 

Ayşe GENÇ/haberexen.com

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engellilerin ücretsiz seyahat hakkından yararlanırken de kullanabilecekleri ''Engelliler İçin Kimlik Kartları'nı yeniledi. Kartlarda, kart sahibinin ağır engellilik durumu ile ulaşımda refakatçi bulundurma hakkı tanındı. Yenilenen engelli kimlik kartları hakkında açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, “Engellilerin ücretsiz seyahat hakkından yararlanırken de kullanabilecekleri Engelliler İçin Kimlik Kartları yeniledi. Kartlarda, kart sahibinin ağır engellilik durumu ile ulaşımda refakatçi bulundurma hakkı verildi. Yapılan değişiklikle engelliler için sağlık kurulu raporuyla yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendilerine ve ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçilerine, demiryolları ve denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma imkanı getirildi” diye konuştu.

“Güvenliği ve işlevselliği arttırıldı”

Engelliler İçin Kimlik Kartı'nın bakanlık il müdürlerince verildiği söyleyen Yıldırım, daha önceki Engelliler İçin Kimlik Kartı'nın, kart hamilinin ağır engelli olup olmadığına dair bir ibare içermediği ifade ederek,  ağır engellilerin ve refakatçilerinin bu haktan herhangi bir problemle karşılaşmadan faydalanmasını sağlamak üzere, kartın ''ağır engellilik'' bilgisini de içerecek şekilde değiştirildiğini belirtti.

Murat Yıldırım, “Kartlar, ağır engellilik bilgisini de içerecek şekilde revize edildi, yeni tasarıma uygun kartlar ise müdürlüğümüze geldi. Engelliler İçin Kimlik Kartı'nın yeni tasarımında, güvenlik unsurlarının artırılması ve daha işlevsel bir kullanımın sağlanması amaçlı bir takım değişiklikler yapıldı. Buna göre, ağır engelli bireylerin kartlarına ''Ulaşımda Refakatçi Hakkı Vardır'' ibaresi eklendi, ağır engelli olmayan bireylerin kartlarında ilgili bölüm boş bırakıldı. Engelliler İçin Kimlik Kartı sahibi olan ve ağır engelliliğini ispatlayıp yeni kart talebinde bulunan vatandaşlardan mevcut kartları iade alıyoruz. Yenisini kısa bir zamanda düzenleyerek ilgili kişilere veriyoruz.” dedi.

İl Müdürlüğü’nden temin edilebilecek

2008 yılında yayımlanan özürlü kimlik kartı verilmesine dair çıkarılan yönetmelikten bugüne kadar Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak bin 750 engelli kimlik kartı bastıklarını ifade eden Yıldırım, “ Ağır engelli olup ulaşımda refakatçinin de ücretsiz ulaşım hakkından faydalanabileceğini gösterir engelli kimlik kartlarını basımına da başladık. Bu konuda vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Bu karta sahip olabilmek için ihtiyaç sahiplerinin İl Müdürlüğümüze müracaat etmesi gerekiyor. Engelli kimlik kartı almak için dilekçe, engelli sağlık kurulu raporunun aslı ve onaylı örneği, resim getirmeleri yeterli olacaktır. Şu an ilimizde bu kartlardan talep doğrultusunda 23 adet basımı da gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Kaynak:

 

Yazdyrylabilir Sayfa Yazdyrylabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Hasan T. YAZICI Hasan T. YAZICI
2015'te Evde Bakım Ücreti Ne Kadar?

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

Engelli Öğretmenler Norm Kadro Sorunu Yaşıyor mu?Tüm Anketler

 

Sitedeki Tüm Dökümanların Hakları Saklıdır. Ancak; Kaynak Gösterilerek Yayınlanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.