Anasayfa | Bize Ulaşın | Hakkımızda | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |Ziyaret Defteri |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Avcı'dan Özel Eğitim Açıklaması

Bakan Avcı'dan özel eğitim taslağı açıklaması

Kategori  Kategori : ÖZEL EĞİTİM
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 2090
Tarih  Tarih : 05 Haziran 2014 12:30

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı'nda ortaokul çağındaki görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitime devam etmelerini öngören düzenlemenin, bir zorunluluk ve dayatma halini almasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

Yenimahalle'deki Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulunu ziyaret eden Bakan Avcı, burada öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin sorunlarını ve isteklerini dinledi.

Aileler ve öğretmenler, Bakan Avcı'dan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı'nda, ortaokul çağındaki görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitim görmelerini öngören düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Bakan Avcı da bu yönetmelik değişikliği dolayısıyla yapılan toplantıların hayırlara vesile olduğunu gördüğünü ifade ederek, "Çünkü bu yönetmelik değişikliği olmasaydı burada ne olup bittiğini, ne tür kararlar alındığını, nelerin yapıldığını bu kadar yakından öğrenme fırsatım olmayacaktı. Bu süreç benim için çok öğretici oldu" diye konuştu.

Üniversitede hocalık yaptığını dile getiren Avcı, bazı şeylerin kağıt üzerinde çok parlak durduğunu, ancak sahaya çıkıldığı zaman pratiğe inildiğinde kağıt üzerindeki ışıltının birden kabusa dönüşebildiğini, bunun örneklerini ekonomide, eğitimde, sporda, ticarette görmenin mümkün olduğunu vurguladı.

Zaman zaman eğitimde, bilimde, sosyolojide moda akımların olabileceğine işaret eden Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar genellikle Batı'da olur, o günün şartlarında doğar, uzaktan davulun sesi hoş gelir. Bize de cazip gelir, çağdaşlık gibi görünür. Ve birden daha önce denenmiş pekala verimli, sağlıklı sonuçlar vermiş yöntemler demode hale gelir. Burada benzer bir sürecin yaşandığını, benzer toplantılarda gördüm. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizim, denenmiş, sağlıklı sonuçlar verdiği görülmüş, çok sayıda tarafın, özellikle çocuklarımızın memnun oldukları uygulamaları, bir takım akademik fanteziler adına feda etmememiz gerektiğine kesinlikle inanıyorum. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı'nda ortaokul çağındaki görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitime devam etmelerini öngören düzenlemenin asla bir zorunluluk ve dayatma halini almasına izin vermeyeceğiz. Özel eğitim okullarımızdaki öğretmenler, veliler ve çocuklarımız müsterih olsun. Ben uyarılarınız için çok teşekkür ediyorum. Mitat Enç başta olmak üzere hiçbir okulumuzla ilgili aksi bir karar alınmayacak. Lise çağına kadar bu çocuklarımız, bu okullarda okuyacak ve bu gördüğüm özgüveni kazandıktan sonra liseye gidecek."

Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu'na benzer okulların sayısını arttırmak gerektiğini bildiren Avcı, bir öğretmenden gelen yatılı okul talebinin de çok makul bulduğunu söyledi. Yedi yıl yatılı okuduğunu anlatan Avcı, "Bu nedenle yatılı okulun nasıl bir dayanışma duygusu, nasıl bir arkadaşlık ortamı oluşturduğunu iyi biliyorum. Onun için öğretmenizin dile getirdiği yatılı okul önerinizin de çok makul olduğunu düşünüyorum. Allah bize inşallah fırsat versin, devletimizin desteği ile bunları hayata geçirelim" diye konuştu.

Okuldaki çocukların özgüveninden büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Avcı, "Bazen normal okullardaki çocuklarda göremediğimiz özgüveni ve ifade kabiliyetini burada çocuklarımızda görüyorum. Bu nedenle öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum, bu sizden geliyor belli. Görüyorum ki, biz burada iyi bir şey yapıyormuşuz" ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı

 

Yazdyrylabilir Sayfa Yazdyrylabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Hasan T. YAZICI Hasan T. YAZICI
2015'te Evde Bakım Ücreti Ne Kadar?

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

Engelli Öğretmenler Norm Kadro Sorunu Yaşıyor mu?Tüm Anketler

 

Sitedeki Tüm Dökümanların Hakları Saklıdır. Ancak; Kaynak Gösterilerek Yayınlanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.