Anasayfa | Bize Ulaşın | Hakkımızda | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |Ziyaret Defteri |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Damar İzi 5 Pilot İlde Başlıyor

MEB'e bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kurulacak avuç içi damar izi yöntemiyle kimlik doğrulama sistemi, temmuzda 5 ilde pilot uygulama olarak başlatılacak

Kategori  Kategori : ÖZEL EĞİTİM
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 2602
Tarih  Tarih : 06 Haziran 2014 13:37

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

 

SELMA KASAP- Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kurulacak avuç içi damar izi yöntemiyle kimlik doğrulama sistemi, temmuz ayında 5 ilde pilot uygulama olarak başlatılacak.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, MEB'e bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engelli bireylere verilen destek eğitimleri ile bu eğitimlerin giderleri Bakanlık tarafından karşılanıyor. Bakanlık, bu eğitimlerin giderlerinin ödenmesine ilişkin iş ve işlemleri 18 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yürütüyor.

Bakanlık tarafından, illere bir yazı gönderilerek, yönetmelik gereği özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde avuç içi damar okuma ile kimlik doğrulama sisteminin teknik detayları anlatıldı. Düzenlemenin yürürlüğe girme süresinin 18 Mayıs 2012 tarihinden itibaren üç yıl olarak belirlendiği açıklanarak, buna göre söz konusu düzenlemenin en geç 18 Mayıs 2015 tarihine kadar yürürlüğe girmesi gerektiği vurgulandı.

-Damar izi istismarı önleyecek

MEB'in yazısında, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve rehberlik araştırma merkezlerinde kurulması gereken engelli birey modülü ile uyumlu kimlik doğrulama sistemi için kurumların hazırlamaları gereken teknik alt yapıya ilişkin detaylı bilgiler yer aldı. Yazıda ayrıca, kurumlarda kullanılacak kimlik doğrulama cihazlarının teknik özellikleri de detaylandırıldı.

Buna göre, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kurulacak avuç içi damar izi yöntemiyle kimlik doğrulama sistemi, temmuzda Bilecik, Çankırı, Karabük, Kırıkkale ve Yalova illerinde pilot uygulama olarak başlatılacak. Ağustosta da Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Erzincan, Iğdır, Isparta, Kars, Kırklareli, Kilis, Nevşehir ve Tunceli illeri de uygulamaya dahil olacak. Pilot uygulamada toplanan veriler değerlendirilecek ve karşılaşılan sorunlara göre düzeltmeler yapılacak.

Pilot uygulamaya eylülde yeni iller dahil edilecek. Böylece gelecek yılın mayıs ayında avuç içi damar izi yöntemiyle kimlik doğrulama sistemi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde Türkiye genelinde uygulamaya geçmiş olacak.

MEB'e bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde istismarın önüne geçmek için kimlik doğrulama sistemi en geç 18 Mayıs 2015 tarihine kadar kurulmuş olacak.

Anadolu Ajansı

 

Yazdyrylabilir Sayfa Yazdyrylabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Hasan T. YAZICI Hasan T. YAZICI
2015'te Evde Bakım Ücreti Ne Kadar?

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

Engelli Öğretmenler Norm Kadro Sorunu Yaşıyor mu?Tüm Anketler

 

Sitedeki Tüm Dökümanların Hakları Saklıdır. Ancak; Kaynak Gösterilerek Yayınlanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.