Anasayfa | Bize Ulaşın | Hakkımızda | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |Ziyaret Defteri |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Hamza Aydoğdu'ya Sonsuz Teşekkürler!

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hamza Aydoğdu İle Engelli Öğretmenlerin Norm Kadro Sorununu Görüştük.

Kategori  Kategori : HABERLER
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 1228
Tarih  Tarih : 24 Nisan 2016 23:05

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

 


Samsun Engelliler Federasyonu adına Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hamza AYDOĞDU ile 2 hafta önce yaptığımız görüşmede engelli öğretmenlerin yaşadıkları norm kadro sorununu detaylı olarak görüşme imkanımız oldu.

Sayın Genel Müdür Hamza AYDOĞDU, engelli dostu diyebileceğimiz önemli bürokratlarımızdan.Kendisiyle Samsun Engelliler Federasyonu adına yapmış olduğumuz telefon görüşmesi çok içten ve samimi bir havada geçti. Özellikle engelli öğretmenlerin yaşamış oldukları norm kadro sorunlarını kendilerine örnekleriyle anlatma fırsatımız oldu ki, bu bizi çok mutlu ve memnun etti. Çünkü Sayın Genel Müdür, empatik bir anlayışla bizi sonuna kadar dinledi ve bu konuyla ilgili gerekli norm kadro yönetmeliği değişikliğini yapacaklarını bizlere ifade ettiler. Burada Sayın genel Müdürümüzün biz engellileri dinlemesi ve sorunları yaşayan insanların anlatmalarına fırsat vermesi biz engellilere ne kadar önem ve değer verdiklerinin bir göstergesidir.

 2010 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı yaklaşık 2775 engelli öğretmen alımı yapmıştır.Bu tarihten önce de kendi imkanları ile atanmış binlerce engelli öğretmen de bulunmaktadır. Bu engelli öğretmenlerin kendilerini gerçekleştirmeleri bakımından çok önemli bir gelişmedir. Burada Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın söylemiş olduğu "Engellilerde Bal Gibi Öğretmenlik Yapabilir" cümlesi bir milattır. Kendilerine bu konuda gösterdikleri duyarlılıktan dolayı minnettarız.

Engelli öğretmenler 2010 yılından bu yana hep tercih ettikleri şehirlere, orada da adreslerine yakın ulaşımı kolay okullara atanmışlardır. Ancak bu okullarda görev yaparken bir müddet sonra okul dönüşümleri, öğrenci sayısının azalması v.b. sebeplerle hizmet puanları çok düşük oldukları için norm kadroya takılmışlardır. Bu durumda engelli tuvaleti, rampası ve asansörü standartlarda yapılmış okullarda görev yapan özellikle bedensel engelli öğretmenler sıkıntıya düşmüştür. Çünkü ilk başta engeline uygun boş norm kadrosu olan bir okula verilen engelli öğretmenler norm kadro fazlası olunca bu okullarda artık görev yapamaz hale gelmiştir. Engeline uygun boş norm kadrosu olan bir okul bulmak neredeyse imkansızlaşmaktadır. Bu durumda özellikle bedensel engelli öğretmenlerin norm kadrodan muaf olması onun erişebilirlik yönünden daha sağlıklı görev yapmasını sağlayacaktır.

Bu konuda Genel Müdürümüz Sayın Hamza AYDOĞDU, norm kadro yönetmeliğinde gerekli değişikliği yapmak için çalışacaklarını söylediler. Hatta bu konuda sorun yaşayan engelli öğretmen arkadaşlara bu müjdeyi verebilir miyim? diye sorduğumuzda evet cevabını verdiler.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hamza AYDOĞDU'ya engelli öğretmenler konusunda göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

 Tahsin YAZICI
Samsun Engelliler Federasyonu

 

Yazdyrylabilir Sayfa Yazdyrylabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Hasan T. YAZICI Hasan T. YAZICI
2015'te Evde Bakım Ücreti Ne Kadar?

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

Engelli Öğretmenler Norm Kadro Sorunu Yaşıyor mu?Tüm Anketler

 

Sitedeki Tüm Dökümanların Hakları Saklıdır. Ancak; Kaynak Gösterilerek Yayınlanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.